Dr Barbara Sambor oraz Dominika Płonka zapraszają na pierwsze tego typu szkolenie w Polsce -pedagog śpiewu + logopeda omawiają wykorzystanie głosek w śpiewie!
WOKALISTYKA oraz LOGOPEDIA to najskuteczniejsze połączenie pracy z głosem wokalistów.
Dlaczego?
Ponieważ dzięki niemu jesteśmy w stanie szybciej i skuteczniej dobierać ćwiczenia dla siebie i swoich uczniów. Zaczynamy rozumieć dlaczego dane ćwiczenie czy wprawka u jednej osoby działają jak za dotknięciem magicznej różdżki, a u drugiej nie przynoszą zamierzonych efektów. Przekonasz się, że rozpoznawanie różnic i predyspozycji każdego wokalisty to umiejętność, której można się nauczyć dzięki przedstawionej wiedzy i praktyce naszych Prowadzących.
Dla kogo jest to szkolenie?
Dla wokalistów, pedagogów śpiewu, terapeutów głosu oraz logopedów, którzy chcą nauczyć się konstruowania efektywnych ćwiczeń wokalnych. Dla każdego, kto nie chce bazować wyłącznie na starych, przekazywanych z pokolenia na pokolenie przekonaniach, za którymi niejednokrotnie nie stoją żadne badania naukowe. Dla tych, którzy chcą być na bieżąco z nowoczesną wiedzą logopedyczną i nt. głosu.
Będziemy obalać mity, rozkładać ćwiczenia na części pierwsze, dobierać konkretne głoski do potrzeb ucznia i dyskutować nad ich celowością w zależności od stylu muzycznego, typu emisji głosu oraz budowy anatomicznej osoby.
Jeśli chcesz dowiedzieć dlaczego u Kowalskiego działa ćwiczenie zbudowane na sylabie: “gaga”, ale Nowak na nim się zaciska lub brzmi matowo - to jest szkolenie dla Ciebie!
Informacje ogólne
Szkolenie jest dwuczęściowe
część teoretyczna online 7 sierpnia 2024, 17:00-21:00
część praktyczna na żywo 19-21 sierpnia 2024 w Sarbinowie
Możesz wykupić jedynie szkolenie online z 30-dniowym dostępem do nagrania.
Jest ono natomiast obowiązkowe dla każdego uczestnika, który chce wziąć udział w szkoleniu na żywo w Sarbinowie.
Po zakupieniu części online otrzymasz maila z linkiem do spotkania na platformie Zoom oraz do formularza Google, który należy uzupełnić, jeśli chcesz wziąć udział w części na żywo. Tylko w ten sposób masz możliwość zapisania się na część praktyczną.
Każdy uczestnik otrzyma dostęp do nagrania z części online na okres 30 dni oraz dyplom uczestnictwa.
W części teoretycznej online:
podstawy akustyki traktu głosowego (przestrzenie rezonansowe a formanty, rola języka w kształtowaniu traktu głosowego, ciśnienie w trakcie głosowym)
dobór głosek w systemach pedagogiki wokalnej (spółgłoski + samogłoski) oraz z czego ten dobór wynika?
analiza biomechaniczna i akustyczna
głoski wspierające fonację przepływową
jak ruchy języka wpływają na funkcję gardła i krtani, a jeśli to nie działa, to dlaczego? Analiza przykładowych przypadków
co to jest parametr VOT i dlaczego jest dla nas ważny?
jakie ćwiczenia dobrać dla ucznia w typie „rockmana”, a co dla „chórzysty”?
jak budowa anatomiczna ucznia może wpływać na możliwości osiągania określonych efektów?
pożądane i niepożądane ćwiczenia logopedyczne – szybki przegląd
obszerna część Q&A!
W części praktycznej na żywo:
lekcje śpiewu z analizą naukową działania ćwiczeń
obszerne badanie logopedyczne (ocena struktury i funkcji przestrzeni ustno-gardłowo-twarzowej) + karta badania i zestaw praktycznych „tipów” niezbędnych dla diagnozy ucznia
ocena motoryki języka, analiza indywidualnych wzorców artykulacyjnych i ich wpływu na technikę wokalną
podstawy terapii w przypadku najczęściej spotykanych zaburzeń – praktyka w zakresie
jak pedagog wokalny może poradzić sobie z niesfornym językiem i upartą żuchwą?
kiedy muszę się skonsultować z innym specjalistą (i kto to powinien być) a gotowe schematy działania!
uczeń z wadą wymowy/dysfonią czynnościową lub organiczną – podstawy działania
Informacje dotyczące zakwaterowania oraz wyżywienia podczas szkolenia na żywo w Sarbinowie:
Dostępne są pokoje 2, 3 lub 4-osobowe:
ilość pokoi 2-osobowych: 3
ilość pokoi 3-osobowych: 2
ilość pokoi 4-osobowych: 1
Ceny pokoi różnią się w zależności od liczby osób w nich zakwaterowanych i podane są w formularzu. Wybór pokoju następuje poprzez wypełnienie odpowiedniej rubryki w takowym formularzu. Dobór osób w pokoju jest losowy, chyba że zapisujący się wypełni odpowiednią rubrykę w formularzu i wskaże z imienia i nazwiska osobę, z którą chce być w pokoju. To samo musi oczywiście zrobić druga zainteresowana osoba, tak oby obydwie strony wymieniły siebie wzajemnie.
Każdy z uczestników ma w cenie zapewniony obiad.
Jeśli chciałbyś/chciałabyć wykupić dodatkowo śniadania i/lub kolacje, to istnieje taka możliwość już na miejscu.
PLAN CZĘŚCI NA ŻYWO
18 SIERPNIA
Zameldowanie w hotelu od godziny 14:00
SZKOLENIE 19-21 SIERPNIA
Do g. 10:00 czas na zakupy i śniadanie (wykupione lub we własnym zakresie)
10:00 - 11:30 cz.1
11:30 - 12:00 przerwa kawowa
12:00 - 13:30 cz.2
13:30 obiad
14:00 - 16:00 przerwa
16:00 - 17:30 cz.3
17:30 - 18:00 przerwa kawowa
18:00 - 19:30 cz.4
Od 19:30 zakończenie zajęć/czas wolny oraz czas na kolację (wykupioną lub we własnym zakresie)
22 SIERPNIA
Wymeldowanie z hotelu do godziny 10:00
Aktorka (absolwentka Wydziału Aktorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi), logopeda medialny, neurologopeda, adiunkt w Instytucie Językoznawstwa na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach oraz starszy wykładowca na Wydziale Aktorskim Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie. W obszarze jej zainteresowań naukowych znajdują się badania procesów biologicznych mających wpływ na artykulację i fonację osób zawodowo posługujących się głosem, zagadnienia z zakresu patofonetyki, dysfunkcje układu ruchowego narządu żucia oraz neurogenne zaburzenia mowy. W praktyce logopedycznej zajmuje się m.in. rehabilitacją głosu, pracą z pacjentami ortodontycznymi i ortognatycznymi, rehabilitacją neurologopedyczną oraz terapią artystów: aktorów, wokalistów i śpiewaków. Czynna uczestniczka wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji, w tym zagranicznych m.in. w Danii, Portugalii, Irlandii, Włoszech, Grecji i Rosji. Członkini Zespołu Rozwoju i Zaburzeń Mowy Rady Języka Polskiego PAN.
DOMINIKA PŁONKA
Trener głosu, wokalistka, flecistka, realizator dźwięku. Absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach. Od 1996r. uczy śpiewu i prowadzi zespoły wokalne. Szkolenia pedagogiczne rozpoczęła w 2004r. od techniki SLS, w 2009r.uzyskując ceretyfikat tej metody. Następnie rozpoczęła poszerzanie wiedzy dzięki członkostwu w amerykańskim stowarzyszeniu IVTOM (International Voice Teachers Of Mix), w którym jest mentorem i członkiem zarządu d.s. Europy. W latach 2016-2020 ściśle pracowała z Rocio Guitard z USA oraz dr Hubertem Noé z Austrii - lekarzem foniatrą i konsultantem opery Wiedeńskiej, studiując zasady trenowania głosu zgodne z fizjologią. Od 2020 roku zajmuje się akustyką głosu, a także szkoli się w zakresie użycia primal sounds w śpiewie.
Jako prezes Stowarzyszenia Wokalistów MIX organizuje liczne warsztaty, szkolenia, konferencje naukowe i letnie obozy wokalne. Prowadzi warsztaty wokalne w całej Polsce. Prezentowała swoją wiedzę na konferencjach naukowych, m.in. Pacific Voice Conference (2016), kursy pedagogiczne i konferencje Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów Śpiewu (2016, 2019, 2020, 2023, 2024), konferencje naukowe Ivtom w Krakowie (2013), konferencja Voce Pura w 2018r. w Weronie(Włochy) a także w USA: w Atlancie (2016) i Denver (2019).
Założycielka zespołu "Sąsiedzi", z którym w kraju i za granicą, a także nagrała 4 albumy i zdobyła liczne nagrody. Z gliwickim Teatrem „A” współpracowała jako aranżer, kompozytor, instruktor wokalny, realizator dźwięku, flecistka i wokalistka, nagrała 6 płyt z piosenkami z musicali. Podczas 15-letniej pracy w MDK w Gliwicach jako instruktor koła wokalnego wydała 4 płyty swoich podopiecznych i przygotowała młodych wokalistów do niemal tysiąca występów - od lokalnych prezentacji po międzynarodowe festiwale.
Laureatka Nagrody Prezydenta Miasta Gliwice za osiągnięcia w dziedzinie kultury. Pracuje w Krakowskiej Szkole Jazzu i Muzyki Rozrywkowej oraz w MDK Gliwice. Prowadzi w Gliwicach także własną szkołę śpiewu „Singart” www.singart.pl